facebook
gplus
linkedin
instagram
newsletter subscribe

Naujienlaiškio prenumerata

Periodontologija

Sveiki, prižiūrėti ir gražūs dantys – šiuolaikinio žmogaus vizitinė kortelė. Pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama dantų sveikatai ir vis svarbesne tampa šypsenos estetika. Tačiau dantys gali būti gražūs ir sveiki tik tada, jeigu sveika jų aplinka – visa burnos ertmė ir apydančio (periodonto) audiniai.

Kas yra periodontas?

Žodis „periodontas“ reiškia „aplink dantį“. Audiniai, supantys ir palaikantys dantį yra vadinami periodontu. Periodontą sudaro žandikaulio alveolinis kaulas, dantenos ir raištis, jungiantis danties šaknį su kaulu bei dantenomis. Tai yra dantis palaikantis junginys, kuris leidžia jiems atlikti savo tiesioginę funkciją. Periodonto raiščio receptoriai padeda mums suvokti tokius subtilius dalykus, kaip kandimo jėgą ir jos stiprumą, dantų tarpusavio padėtį kalbant, valgant, žandikaulio judesius.

Audiniai, supantys ir palaikantys dantį yra vadinami periodontu. Audinių, esančių aplink dantį, uždegimas vadinamas periodontitu.
Kas yra periodontitas?

Audinių, esančių aplink dantį, uždegimas vadinamas periodontitu. Periodontologija – periodonto ligų gydymas. Sveiko žmogaus dantenos yra rausvos, tvirtos, dengiančios visą danties šaknį ir su dantimi formuojančios tvirtą jungtį. Prie danties esanti 1-3 mm dantenų vagelė veikia kaip tam tikras barjeras, apsaugantis minėtą jungtį. Didžiausia problema yra ta, kad prasidėjus periodonto audinių ligoms, šis barjeras yra pažeidžiamas, o simptomai iš pradžių būna gana nežymūs. Pirmieji apydančio susirgimų simptomai (kraujavimas, dantenų jautrumas ir pan.) sukelia tik nedidelį diskomfortą pacientui ir gana dažnai yra ignoruojami. Nepaisant to, liga progresuoja, ir vėliau sustabdyti ją darosi vis sunkiau.

Priežastys, sukeliančios periodonto susirgimus

Priežastys, sukeliančios periodonto susirgimus ir įtakojančios jų eigą, yra skirstomos į tris faktorių grupes: genetiniai, biologiniai ir elgesio. Dažniausiai reikia visų trijų faktorių grupių kombinacijos, kad pasireikštų periodonto liga. Atskirais atvejais, genetiniai faktoriai – paveldimumas – turės įtakos tik tuomet, jeigu be jų žmogus dar turės tam tikrą bakterijų (mikroorganizmų) „rinkinį“ ir bent keletą elgesio faktorių (pavyzdžiui, pacientui niekada anksčiau nebuvo daryta profesionali burnos higiena arba pacientas turi daug nekokybiškų užpildų (plombų) „kabančiais“ kraštais, už kurių kaupiasi dideli apnašų kiekiai).

Periodonto susirgimų nustatymas ir gydymas

Pagrindiniai periodonto susirgimų simptomai yra šie:
» Dantenos pradeda kraujuoti, tampa jautrios, patinsta.
» Atsiranda nemalonus burnos kvapas.
» Pakinta dantų padėtis, dantys pradeda klibėti, tampa jautrūs.

Biologinių faktorių (t. y. mikroorganizmų, sukeliančių periodonto ligas) nustatymui naudojamas MicroIDent testas. Atliekant ši testą, pacientui nustatomas vyraujančių periopatogenų (bakterijų) tipas ir pagal tai parenkamas antibakterinis gydymas antibiotikais, lazerio terapija bei paskiriamos efektyvios dezinfekcinės priemonės.

Tam, kad nustatume ne tik bakterijas, bet ir tipišką organizmo reakciją į jas, naudojamas Geno Type IL-1 tyrimas. Šio tyrimo tikslas – išsiaiškinti, kiek stipriai genetiškai reaguodamas į patologines bakterijas, organizmas yra linkęs rezorbuoti (tirpinti) kaulą.

Padedant šiems tyrimams, gydytojas gali sužinoti, kaip ligos eigą įtakoja dvi iš trijų faktorių grupės. Atsižvelgiant į tyrimų rezultatus, periodontologui paprasčiau paskirti tinkamą antibakterinį gydymą ir taip eliminuoti arba sumažinti biologinių faktorių įtaką ligos eigai. Šie tyrimai taip pat svarbūs ateityje planuojant implantacijas ir norint įvertinti jų saugumą, sėkmę ir ilgalaikiškumą.

Gydant, įmanoma įtakoti tik biologinius ir elgesio faktorius. Tinkamai kontroliuojant dvi iš trijų faktorių grupes, genetikos faktoriaus reikšmė gali ženkliai sumažėti. Taigi, pacientas, kuriam reguliariai buvo darytos profesionalios burnos higienos, tinkamai atstatyti (plombuoti) dantys, kuris taisykingai valosi dantis, neturi lėtinių (pavyzdžiui, cukrinis diabetas) ligų, gali net niekada ir nesužinoti, kad turi genetinį polinkį į periodonto ligas, nes jomis niekada nesusirgs. Ir atvirkščiai, burnos ertmės ir dantų neprižiūrintis pacientas, net neturėdamas tiesiogiai paveldėto polinkio, bėgant laikui, gali turėti sunkios periodonto ligos simptomus. Tiesa, gydymo metu svarbu žinoti, kad, esant mažesniam genetiniam paveldimumui, gydymas yra efektyvesnis.

Tiek gydytojui, tiek ir pacientui lengviausia įtakoti periodonto ligas įtakojantį trečiąjį – elgesio faktorių. Pacientas turėtų atsakingai ir tinkamai kontroliuoti bendrines ligas (pavyzdžiui, cukrinį diabetą), keisti blogus įpročius (pavyzdžiui, rūkymą), išmokti tinkamai prižiūrėti savo dantis (valyti bent po 2-3min du kartus per dieną), ir pan. Gydytojo odontologo atsakomybė – pasirūpinti kokybiškomis dantų restauracijomis, pakeisti senas plombas, pasiūlyti ortodontinį gydymą, jei yra susigrūdusių, sunkiai išvalomų dantų ir pan.

Periodonto susirgimų prevencija

Pagrindinis efektyvus periodonto prevencijos metodas yra profilaktika – t. y. profesionali burnos higiena, kurią atlieka burnos higienistas arba gydytojas odontologas. Profesionali burnos higiena turi būti atliekama individualiai parinktu intervalu (paprastai kas 6-12mėn.). Jos metu pacientas taip pat apmokomas kaip taisyklingai pačiam prižiūrėti dantis namuose, parenkamos tinkamos priemonės.

Siekiant sukontroliuoti periodonto ligas, itin svarbūs asmeniniai dantų valymosi įpročiai. Pacientui svarbu žinoti, kad nuo jo pasiryžimo reguliariai ir tinkamai valytis dantis priklausys periodonto ligos eiga. Tinkamai ir laiku atliekant higienos procedūras galima užkirsti kelią periodonto ligoms, jas kontroliuoti, o gal net ir iki minimumo sulėtinti jų eigą. Tyrimais įrodyta, kad po periochirurginio gydymo kas 3 mėn atliekant profilaktinę apžiūrą ir higieną, gydymo rezultatai ilgesnį laiką išlieka stabilūs ir ligų progresavimas sustoja.

Jeigu Jums kyla klausimų dėl periodontologinių susirgimų, kviečiame pasikonsultuoti su gyd. odontologe periodontologe Rita Grybiene.

Turite klausimų?

Registruotis konsultacijai →