facebook
gplus
linkedin
instagram
newsletter subscribe

Naujienlaiškio prenumerata

Naujienos

Kas yra 3D nuotrauka odontologijoje ir kada ji reikalinga?

Kas yra 3D nuotrauka odontologijoje ir kada ji reikalinga?

Ar atsisėdę į odontologo kėdę susimąstote apie tai, kaip jis „pajaučia“ į kurią pusę krypsta raunamo danties šaknis ar kokios būklės bei gylio yra gydymo belaukiantis danties kanalas? Ne veltui gydytojai daug metų praleidžia studijuodami žandikaulio anatomiją, dantų sandarą, raidą, fiziologiją ir patologiją. Visgi, vien žinių neužtenka. Tam, kad specialistai gebėtų tiksliau identifikuoti susirgimus, preciziškiau atlikti operacijas, suplanuoti dantų šaknų, karieso, ortodontijos, implantologijos gydymą, naudojami rentgeno aparatai. Šiandien, naudojant naujausias 3D technologijas, dantų gydymo procesas yra kur kas tikslesnis ir kokybiškesnis.

Kas yra 3D nuotrauka odontologijoje?

3D nuotrauka – kitaip vadinama kompiuterine tomografija – šiandienos odontologijoje naudojama kaip viena iš tiksliausių radiologinės diagnostikos priemonių. 3D fotografijos dėka galima pamatyti tokias vidines organizmo struktūras, kokių paprastai neįmanoma pamatyti su dvimačiu rentgenu. Ji suteikia trimatį radiologinį vaizdą su galimybe skirtingais pjūviais įvertinti dominančią sritį bei pastebėti papildomus kanalus, kurių paprastose dentalinėse ir panoraminėse radiografijose nesimato arba matosi neryškiai.

3D nuotrauka odontologijojeGyd. odontologė endodontologė Irma Šlivinskienė


Anot gydytojos odontologės endodontologės Irmos Šlivinskienės, „norint nustatyti sudėtingą dantų šaknų anatomiją, uždegiminio židinio dydį, pažeidimo apimtį ir šalia esančių audinių bei dantų būklę, 3D nuotrauka yra viena svarbiausių diagnostikos priemonių. Standartinė rentgenograma į šiuos klausimus gali atsakyti tik iš dalies, nes nematomos tikslios ribos ir pažeidimų dydžiai. 3D nuotrauka leidžia apžiūrėti dantis, juos supančias struktūras daug detaliau, kas neabejotinai palengvina diagnostiką ir tolimesnį gydymo parinkimą bei planavimą“.


3D kompiuterinės tomografijos vaizdai leidžia tinkamai įvertinti kaulo būklę apie dantis, periodonto patologiją, diagnozuoti dantų šaknų skilimus, svetimkūnius ir vidinę rezorbciją dantų šaknų kanaluose, įvertinti audinius būsimo implanto srityje ir numatyti tikslią implanto poziciją kaule, būtiną optimalioms implantacijos ir dantų protezavimo procedūroms. Pasak I. Šlivinskienės, 3D nuotraukos leidžia kokybiškai įvertinti anatominę audinių ir dantų būklę, bei tiksliai suplanuoti chirurgines procedūras. O tai – neabejotinai yra svarbiausias gydymo etapas.

Kada 3D nuotrauka yra reikalinga?

Beveik visais odontologinio gydymo atvejais yra reikalingos panoraminės nuotraukos. Jos yra pagrindiniai apžvalginio dantų rentgeno vaizdai. Šios nuotraukos leižia pamatyti dantų būklę bei identifikuoti tam tikrus karieso, ėduonies pakitimus, įvertinti dantų šaknų būklę, pamatyti gydytus ir nesugydytus dantų šaknų kanalus, norint nustatyti tam tikrus dantų pokyčius, patirpusius kaulus, aštuntų (protinių) dantų poziciją, virškomplektinius dantis. Tačiau panoraminės rentgeno nuotraukos neleidžia pamatyti vaizdo visomis trimis kryptimis.

3D nuotrauka odontologijojeGyd. odontologas burnos chirurgas Andrius Petrauskas


3D fotografija yra būtina norint atlikti kokybišką ir tikslų gydymą. Ji daroma norint patikslinti diagnozę, apie kurią gydytojas įtaria iš dvimatės rentgeno nuotraukos. Kaip teigia gydytojas odontologas burnos chirurgas Andrius Petrauskas, „3D nuotrauka reikalinga kuomet dvimatėse radiogramose persidengia daug skirtingų struktūrų ir sudėtinga tiksliai nustatyti norimus matmenis, kai norima suplanuoti kaulo augmentacijas, atlikti CAD/CAM gidų ar kaulo blokų užsakymus, įvertinti tikslią retinuotų dantų padėti žandikaulyje, jų santykį su sinusais ar nervais, nustatyti infekcijos židinio ar cistos dydį, lokalizaciją bei priežastį.“


Gydytojas A. Petrauskas pastebi, kad naudodamiesi 3D rentgeno aparatu, specialistai geba tiksliau identifikuoti susirgimus bei preciziškiau atlikti operacijas, taip pat suteikia daugiau informacijos apie danties šaknų formą, užsilenkimus, santykį su gretimomis struktūromis, tokiomis kaip gretimi dantys, nervai, viršutinio žandikaulio ančiai (sinusai), suteikia informacijos apie galimus įskilimus, padeda nustatyti skausmo ar infekcijos priežastį. Iš dvimatės radiografijos vertinimų dažniau galima suklysti, nepakankamai užtikrintai nustatyti patologija.

Ar 3D rentgeno nuotraukų aparatas kenkia sveikatai?
Jis skleidžia labai siaurą spinduliuotės pluoštą, todėl apšvitos dozės labai mažos, tad tyrimai – saugūs.

Rentgenologiniai tyrimai (radiologiniai tyrimai) atliekami rentgeno aparatu. Jis skleidžia labai siaurą spinduliuotės pluoštą, todėl apšvitos dozės labai mažos, tad tyrimai – saugūs. Skaitmeninės technologijos leidžia sumažinti keliasdešimčia procentų rentgeno spindulių dozę, todėl rentgenologinių tyrimų tikrai neverta baimintis.


Gydytoja I. Šlivinskienė pažymi, kad atvykę į kliniką, galite būti ramus – rentgenologinės procedūros bus skiriamos ir atliekamos tik tada, kada jų būtinai reikės apžiūros ar gydymo proceso pagerinimui. Mitas, kad rentgenologinių tyrimų metu pacientai gauna didžiules radiacijos dozes, tai netiesa: tyrimams naudojamas siauras rentgeno spindulių pluoštas, nutaikytas tiesiai į tiriamą dalį, o pacientams visuomet duodamos švino prijuostės, sustabdančios spinduliuotę.

Kodėl 3D nuotraukas vertėtų daryti Vilniaus „Denticija“ klinikoje?

Vilniaus odontologijos klinikoje „Denticija“ specialistai naudoja pasaulio inovacijų lyderių SIRONA kompanijos ORTHOPHOS SL 3D aparatą. Šis rentgeno aparatas pasižymi komfortu ir saugumu pacientams, itin dideliu tikslumu ir aukšta nuotraukų kokybe gydytojams. Trimatis rentgeno vaizdas sukuria tūrinį vaizdą, kurį galima sluoksniuoti, supjaustyti, pamatyti visų trijų krypčių tūrį ir todėl galima nuspręsti ne tik diagnozę, bet ir atitinkamai bei labai tiksliai planuoti gydymą.


„Denticija“ turi vieną geriausių, nuolat besitobulinančių, gydytojų odontologų komandą Lietuvoje. Čia dirba aukšto lygio kvalifikacijos įvairių profilių specialistai, užtikrinantys pacientui jo pasirinkto gydymo plano įgyvendinimą. Tad atvykę į „Denticija“ kliniką, galite būti ramus – Jūsų šypsena bus pasirūpinta kokybiškai ir saugiai.