facebook
gplus
linkedin
instagram
newsletter subscribe

Naujienlaiškio prenumerata

Naujienos

Išdygo pirmieji krūminiai dantukai – laikas silantams

Išdygo pirmieji krūminiai dantukai – laikas silantams

Kai mažajam 5–7 metais išdygsta pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys (dygsta už pieninių dantų eilės), tėvai turėtų juos palydėti pas odontologą. Tai geriausias laikas padengti krūminius dantukus silantais, kurie juos saugos nuo ėduonies. Besiformuojančius dantis lengviau pažeidžia ėduonis, todėl jiems reikalinga didesnė priežiūra ir apsauga. Prireikia laiko, kol išdygę dantukai tampa tvirti, sukaupia pakankamai mineralų.

Visi nuolatiniai dantys, išskyrus protinius, išdygsta daugmaž iki keturiolikos, todėl iki pastarųjų metų silantais galima dengti ir kitus dantis: antruosius krūminius, kaplius.

Silantais dengiami tik sveiki dantys. Jei dantukas jau pažeistas ėduonies, jis gydomas ir plombuojamas.

Kai kuriems vaikams dėl vagelių struktūros dengti dantų silantais nereikia, tačiau tai gali įvertinti tik odontologas.

Kaip silantas saugo nuo ėduonies?

Silantas yra skysta plombinė medžiaga. Šia medžiaga užpildomos krūminių dantų vagelės bei duobelės, kad jose nesikauptų maisto likučiai ir bakterijos. Be to, silante yra fluoro, kuris išsiskirdamas dar ir sustiprina dantuką.

Silantai yra bespalviai ir balti. „Kiekvienas turi privalumų ir trūkumų. Padengus bespalviu, nesimato, ar silantas aptrupėjo, bet matosi atsiradęs ėduonis. Padengus baltu silantu, priešingai, lengva pastebėti, kur aptrupėję, bet nematai ėduonies“, – sako vaikų odontologė Rasa Masiliūnienė.

Silantai veiksmingi, jei valomi dantys

Įvairūs tyrimai rodo, kad silantai duoda gerus rezultatus karieso profilaktikoje – jų veiksmingumas siekia nuo 70 iki 90 procentų. Tačiau silantai nėra panacėja nuo ėduonies. Tai pagalbinė priemonė, kuri turi būti derinama su dantų valymu. Kitu atveju bakterijos ir rūgštys gali „įveikti“ ir dantis, ir silantus, ir net plombas.
Neskausminga kruopšti procedūra

Tėveliai gali būti ramūs – ši procedūra neskausminga. Iš mažojo odontologas paprašys tik kantrybės. Nors procedūra nėra ilga, tačiau turi būti atlikta labai kruopščiai. Svarbu labai gerai nuvalyti, nusausinti danties paviršių, taisyklingai užpildyti vageles.

Padengus dantis silantais, po trijų mėnesių, vėl reikės apsilankyti pas gydytoją. Odontologas turi patikrinti, ar silantai gerai laikosi, ar nuo kramtymo neaptrupėjo, neatsirado skylučių. Retkarčiais tenka dengti iš naujo. Vėliau gydytojas silantus patikrins per įprastus profilaktinius apsilankymus (rekomenduojami du per metus).