facebook
gplus
linkedin
instagram
newsletter subscribe

Naujienlaiškio prenumerata

Naujienos

Bendrosios nejautros eiga – kaip atliekama procedūra, kada pacientas išleidžiamas namo

Bendrosios nejautros eiga – kaip atliekama procedūra, kada pacientas išleidžiamas namo

Bendroji nejautra – tai dirbtinai sukeltas centrinės nervų sistemos slopinimas (anestezija, gr. nejautrumas). Apie tai kaip atliekama bendroji nejautra kalbamės su gydytoju anesteziologu reanimatologu Ričardu Peldžiumi.

Papasakokite, kaip atliekama bendroji nejautra, kokia procedūros eiga?

Apžiūrėjus pacientą, supažindinus jį ar jo atstovus (tėvelius, jei pacientas nepilnametis) su numatoma nejautros eiga ir galimomis komplikacijomis, gaunamas raštiškas sutikimas. Baimės ir streso slopinimui atliekama premedikacija (paruošiamasis vaistų skyrimas). Suaugusiems vaistai dažniausiai skiriami į specialiai tam į rankos veną įvestą intraveninį kateterį. Vaikučiams, siekiant jų negąsdinti ir nesukelti papildomo streso, vaistai premedikacijai skiriami dar sėdint tėveliams ant kelių. Dažniausiai jie suleidžiami į raumenis, kartais gali būti duodama išgerti tabletę arba vaistai sulašinami į nosies ertmę. Tais atvejais, kai bus taikoma inhaliacinė nejautra, vaikams tiesiog duodama pakvėpuoti anestezinių dujų per specialią kaukę, kuri yra sandariai uždedama ant nosies ir burnos. Vaikas raminamas, prašoma „pripūsti balionėlį“. Kad išnyktų sąmonė, užtenka kelių gilių įkvėpimų. Šis įvadinis etapas gali sukelti trumpalaikį sujaudinimą, verkimą, tačiau vaikai to vėliau neatsimena. Intraveninis kateteris vaikučiams įvedamas tik šiems jau miegant.

Jei taikoma tik sedacija, pacientas, nors to nejaučia, kvėpuoja, ryja seiles, kosti pats. Taikant bendrinę nejautrą kvėpavimo užtikrinimui ir apsaugai nuo užspringimo skysčiais, seilėmis ar svetimkūniais į kvėpavimo takus įkišamas specialus intubacinis vamzdelis arba kita specializuota priemonė. Kvėpavimo funkciją atlieka dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatas, sujungtas su anestezijos dujas skiriančiu ir dozuojančiu prietaisu.

Anestezijos eigą visiškai kontroliuoja gydytojas anesteziologas, specialios aparatūros pagalba kruopščiai dozuojami medikamentai, kita aparatūra registruoja menkiausius gyvybinių funkcijų pasikeitimus.

Baigus odontologinę procedūrą ir nutraukus vaistų skyrimą, pacientas ima busti po 5 – 10 minučių ir pilnai prabunda per 20 – 30 minučių. Anestetikai nustoja veikti vos nustojus juos skirti, anestezijos užtikrinimui naudojamos priemonės yra pašalinamos dar iki pabudimo. Mieguistas pacientas perkeliamas į poanestezinės priežiūros (pabudimo) patalpą, kur anestezijos komandos prižiūrimas iki visiško pabudimo.

Kaip greitai, po procedūros, pacientas išleidžiamas namo?

Suaugęs pacientas į namus išleidžiamas tik gavus gydytojo anesteziologo leidimą, pilnai išbudęs, patenkinamai besijaučiantis ir būtinai su kito suaugusiojo palyda. Remiantis pasaulinėmis gairėmis, rekomenduojama, kad vaiką po nejautros lydėtų du suaugę asmenys, ypač jei vienam iš jų reikia vairuoti automobilį. Lydint dviems suaugusiems, su gydytojo anesteziologo leidimu vaikas gali būti išleidžiamas ir šiek tiek mieguistas, ypač jei svetimoje aplinkoje tampa neramus ir irzlus. Pažymėtina, kad automobilis turėtų būti aprūpintas saugos kėdute, atitinkančia vaiko amžių.

Išsamesnė informacija suteikiama telefonu 8 52 70 9125 arba elektroniniu paštu registracija@vilniausdenticija.lt.