facebook
gplus
linkedin
instagram
newsletter subscribe

Naujienlaiškio prenumerata

Naujienos

Bendroji nejautra odontologijoje. Kas tai?

Bendroji nejautra odontologijoje. Kas tai?

Bendroji nejautra – tai dirbtinai sukeltas centrinės nervų sistemos slopinimas (anestezija, gr. nejautrumas).

Anestezijos metu netenkama sąmonės (sedacija), nejaučiama skausmo (analgezija), atsipalaiduoja raumenys (miorelaksacija) ir iš dalies nuslopinamos vegetacinės (autonominės) funkcijos, refleksai bei nepageidaujamos organizmo reakcijos į sukeliamą stresą. Slopinantis vaistas – anestetikas – gali būti tiekiamas ligoniui dviem būdais: skiriamas per kvėpavimo kaukę ar vamzdelį, įvestą į plaučius kartu su oro ir deguonies mišiniu (inhaliacinė nejautra), arba leidžiamas į kraują pro specialiai į veną įvestą kateterį (intraveninė nejautra). Šiuolaikiniai anestetikai veikia ypatingai trumpai, todėl skiriami ir dozuojami specialios aparatūros pagalba. Pasibaigus operacijai gydytojas anesteziologas nutraukia anestetiko tiekimą, ir ligonis pabunda.

Gydytojas anesteziologas yra licencijuotas medicinos gydytojas, kuris prieš procedūrą apžiūri pacientą, įvertina anestezijos riziką, parenka optimaliausią anestezijos būdą ir sėkmingai tai atlieka dirbdamas anestezijos komandoje, kartu su pagalbininke – medicinos slaugytoja, vadinama anesteziste. Komanda atsakinga už paciento gyvybinių funkcijų – kvėpavimo, širdies veiklos, kraujospūdžio – stebėjimą ir išsaugojimą bei atlieka neatidėliotiną korekciją kritinių situacijų metu tiek operacijos metu, tiek ir ankstyvu pooperaciniu laikotarpiu. Klinikoje ambulatorinio darbo sąlygomis, kuomet pacientas, atsigavęs po bendrinės nejautros tą pačią dieną išleidžiamas į namus, bendrinė nejautra taikoma tik minimalios ir mažos anestezijos rizikos pacientams, t. y. visiškai sveikiems arba kenčiantiems nuo lėtinių, bet ne komplikuotų ligų.

Sedacija (sąmonės slopinimas, užmigdymas) – tai atskiras nejautros komponentas, kuris suprantamas kaip tęstinis procesas. Priklausomai nuo skiriamų anestetikų stiprumo ir dozės, jis kinta nuo nusiraminimo, baimės išnykimo iki gilaus miego, kai pacientas nepažadinamas, bet pats kvėpuoja, kol galiausiai pereina į bendrinę nejautrą, kai kvėpavimą turi užtikrinti speciali aparatūra.

Bendroji nejautra ar sedacija odontologijoje neretai kombinuojama su vietine nejautra, atliekama gydytojo odontologo ar žandikaulio chirurgo, tokiu būdu užtikrinant optimalų nuskausminimą ne tik procedūros metu, bet ir kelios valandos po jos. Pagal poreikį, nejautros metu gali būti skiriami antibiotikai, priešuždegiminiai, priešalerginiai ir kt. vaistai.

Dėl išsamesnės informacijos registruokitės konsultacijai pas mūsų specialistus, anestezliologus reanimatologus.