facebook
gplus
linkedin
instagram
newsletter subscribe

Naujienlaiškio prenumerata

Naujienos

3 sprendimo būdai praradus dantį

3 sprendimo būdai praradus dantį

„Kaip dabar atrodysiu? Nuo šiol visada turėsiu šypsotis sučiauptomis lūpomis? Ką pagalvos bendradarbiai, klientai, kaimynai? Ką daryti? Kur kreiptis? Kiek tai kainuos? Turbūt neišsimokėsiu, juk danties implantacija kainuoja nesuskaičiuojamas sumas… Tai ne man…” – tokios ir panašios mintys, mitai ir abejonės apninka žmones, netekusius vieno ar kelių dantų. Iš tiesų, netekus danties, atsiduriame itin nekomfortiškoje situacijoje – juk sveika šypsena yra kiekvieno mūsų pasitikėjimo savimi garantas.


Dantų praradimas gali tiesiogiai paveikti kasdieninio gyvenimo kokybę. Juk drovėjimasis savo išvaizda turi didelę įtaką pasitikėjimui savimi. Netekus jo, ženkliai nukenčia vienas svarbiausių socialinių įgūdžių, suteikiantis žmogui psichologinį stabilumą, komfortą ir saugumo jausmą – savigarba. Tam, kad taip nenutiktų, šiuolaikinė odontologija siūlo net tris sprendimo būdus, kurie padės Jums susigrąžinti nuoširdžią sveiką šypseną: išimamas protezas, dantų protezų tiltas ir pažangiausias būdas – dantų implantacija.

Išimamas protezas. Ar tai išeitis?

Ar kada nors susimąstėte, kad netekus dantų žmogaus organizme vyksta dideli pokyčiai: kinta sąkandis, sutrinka viškinimo sistema, nyksta žandikaulio kaulas bei krypsta šalia esantys dantys. Ar naudojant išimamą protezą įmanoma išvengti visų šių šalutinių poveikių bei kasdien jaustis komfortiškai? Pabandysime atsakyti į šį klausimą aptardami pagrindinius išimamo protezo pranašumus ir trūkumus.

Pagrindinis šio gydymo būdo pranašumas – mažiausia kaina. Tad išimamais dantų protezais dažnai protezuojama taupumo ir kosmetiniais sumetimais. Šie protezai sugrąžina galimybę kramtyti maistą bei džiaugtis gražia šypsena, mat jie gaminami taip, kad atrodytų kaip natūralūs dantys. Pagal esamus dantis, medikai profesionaliai pritaiko išimamo protezo spalvą ir formą. Taigi šis metodas yra gana dažnai naudojamas, norint atkurti estetinį burnos vaizdą.

Deja šis protezavimo būdas nėra pats kokybiškiausias. Pagrindiniai šio pasirinkimo trūkumai – išimamas dantų protezas nėra patogus, lyginant su neišimamomis ortopedinėmis konstrukcijomis, kramtymo metu protezas gali judėti, jis suteikia ribotas kramtymo galimybes, po protezo pagrindu kaupiasi maisto likučiai. Yra rizikos, kad atraminiai dantys ilgainiui pradės klibėti nuo per didelės apkrovos.

Odontologijos praktikoje gaminami daliniai arba pilni išimami dantų protezai. Jie tvirtinami prie gretimų dantų specialiais kabliukais. Ilgainiui tai gali lemti gretimų dantų gedimus bei netekimą. Profesionalai pataria pasitelkti patogesnius ir sveikesnius dantų atkūrimo metodus, o šį būdą rinktis kaip laikiną kosmetinę priemonę, siekiant atkurti estetinį šypsenos vaizdą.

Dantų protezų tiltas. Tarpinis variantas tarp išimamo protezo ir danties implanto?

Rūpinantis burnos sveikata ir estetika, visada norime geriausio rezultato. Tam, kad jį pasiektume, privalome kreiptis į specialistus. Atlikę profesionalią odontologinę apžiūrą, jie patars geriausius sprendimus, atsižvelgiant į paciento burnos ertmės būklę, poreikius bei galimybes.

Vienas iš dantų atstatymo būdų – dantų protezų tiltas. Tai yra neišimama ortopedinė konstrukcija, todėl dantų protezų tiltas yra patogesnis nei aukščiau aptartas išimamas dantų protezas. Kuo dantų protezų tiltas yra pranašesnis už išimamą protezą? Nešiojant išimamus protezus ilgainiui yra juntamas diskomfortas burnos ertmėje, gali varginti kramtomųjų raumenų įtampa bei nepatogumo jausmas valgant ar kalbant. Dėl stabilumo burnos ertmėje, dantų protezų tiltas išsprendžia dalį šių šalutinių reiškinių.

Renkantis šį dantų atstatymo variantą būtina žinoti, kad, ruošiantis dantų protezavimo procedūrai, bus nušlifuoti šalia esantys sveiki dantys. Jeigu tie dantys yra intaktiniai (negydytais kanalais ir neplombuoti), tokiu atveju jiems bus padaroma nepataisoma žala. Dar vienas nepatogumas – po dantų protezų tiltu esanti ertmė sudaro terpę karieso vystymuisi, mat joje kaupiasi sunkiai išvalomi maisto likučiai.

Dantų protezų tiltas yra galimybė vėl džiaugtis estetiška šypsena, drąsiai kalbėti bei mėgautis maistu. Tačiau būtina nepamiršti, kad išvardinti šalutiniai reiškiniai dažnai pridaro daug žalos. Nutinka taip, kad atėjus laikui keisti dantų protezų tiltą, atraminiai dantys šiam darbui nebetinka. Dažnu atveju juos tenka šalinti. Dėl šių priežasčių, odontologai skatina pacientus gerai apsvarstyti visas galimybes ir galimas pasėkmes bei pasirinkti geriausius dantų atkūrimo būdus.

Dantų implantacija. Pažangiausias ir saugiausias dantų atkūrimo būdas?

Netekus dantų, žmogus jaučia ne tik vizualųjį diskomfortą. Jis praranda kramtymo funkcijos efektyvumą, atsiranda žandikaulio patologijų, krypsta dantys ir sužemėja sąkandis. Neretai sutrinka ir fonetinės galimybės – gebėjimas aiškiai ir raiškiai kalbėti. Dantų implantacija – inovatyviausias būdas šiuolaikinėje odontologijoje, kurio dėka atstatoma burnos ertmės estetika bei visos būtinosios dantų, sąkandžio bei žandikaulio funkcijos.

Prarastų dantų atstatymas dantų implantais vertinamas dėl galimybės atkurti ne tik viršutinę danties dalį (vainikėlį), bet ir pačią jo šaknį. Vienas didžiausių šio dantų atkūrimo būdų privalumų – dantų implantai padeda atstatyti pararastus dantis nešlifuojant ir neapkraunant šalia esančių sveikų dantų. Implantai išsaugo turimus paciento dantis, atstato trūkstamus, sustabdo žandikaulio nykimą, sugrąžina normalias kramtymo, sąkandžio funkcijas ir pasitikėjimą savimi.


Nuoširdus ir aktyvus odontologo ir paciento bendradarbiavimas yra labai svarbi kokybiško gydymo proceso dalis. Kartu yra apsvarstomos visos galimos gydymo alternatyvos, bei aptariami dantų atkūrimo būdų pranašumai ir trūkumai. Atlikus radiologinį tyrimą odontologas įvertina paciento burnos būklę ir sprendžia kokį gydymo metodą galima taikyti. Remiantis radiogramos nuotraukomis ir gipso modeliais gydytojas odontologas nustato implanto ilgį, skersmenį bei implanto įdėjimo vieta.

Atlikus vietinį nuskausminimą burnos chirurgas žandikaulyje paruošia tinkamą „ložę“, į kurią įtvirtinamas implantas. Priklausomai nuo individualaus atvejo, gijimo laikotarpiui ant implanto gali būti pritvirtinama laikiną dantį atkurianti konstrukcija. Implanto tvirtas įaugimas į žandikaulį gali užtrukti nuo šešių savaičių iki kelių mėnesių.

Kad gijimo procesas būtų sklandus, labai svarbi kruopšti kasdieninė burnos higiena. Neprižiūrimas implantas, panašiai kaip ir natūrali šaknis, gali būti išstumtas į paviršių. O norint turėti ilgą naujojo danties gyvavimo laikotarpį, būtina reguliari profesionali implantų higiena.

Fiziologinė funkcija ir vizualinė išvaizda yra neatsiejami dalykai, tad dantų implantai yra sukurti taip, kad teiktų patikimą stabilumą ir naują savybę – natūralią išvaizdą. Implantai perduoda kramtymo jėgą žandikauliui, o tai padeda išsaugoti kaulą. Naudojant įprastus tiltus ar dalinius protezus, kaulas gali pradėti lėtai nykti, to pasekoje gali kisti ir pati veido forma. Implantų kokybės teikiami pranašumai yra įrodyti įvairiais klinikiniais tyrimais. Tai – geriausias estetinio vaizdo atkūrimo sprendimas, bei patikrintas kaulo ir danties išsaugojimo būdas.

Dantų implantacija nėra pigi procedūra, tačiau daugelių atvejų, nepaisant didesnių investicijų, šis sprendimas ilgainiui būna ekonomiškesnis. Prieš pasiryžtant dantų implantacijai, verta atsiminti, kad kiekviena chirurginė intervencija yra susijusi su rizika. Tik gydytojas odontologas gali įvertinti ar dantų implantai yra pats tinkamiausias sprendimas Jums. Odontologijos klinikoje „Denticija“ dirba profesionali patyrusių medikų odontologų komanda, kuri atsakingai apžiūrės, pakonsultuos ir pasirūpins Jūsų sveika šypsena.

Apie prarastų dantų atstatymą renkantis dantų impantaciją daugiau skaitykite arba užduokite klausimą odontologui burnos chirugui Andriui Petrauskui ČIA.